DOPLNKY: Zaostrené na detail

Doplnky sú od slova doplniť. A presne takú funkciu by mali vo vašom pracovnom outfite splniť. Je to najjednoduchšia forma, ako za málo peňazí zahrať veľa muziky.

Vhodne zvolený doplnok dokáže povýšiť aj ten najviac basic outfit. A preto poďme opäť krok po kroku, do akých kúskov sa oplatí investovať. V prvom rade sa držte zásady, že volíme nenápadné a decentné veci, ktoré korešpondujú so zadanou farebnou škálou. Základnú tvoria čierna, sivá, modrá, béžová a biela – len aby sa nezabudlo.

No práve pri doplnkoch si môžete dovoliť pohrať sa jemne s farbami. Doplnky teda zvládnu doplnkové farby. A tými sú najmä pastely ako ružová, žltá, hnedá či petrolejová.

Dámske doplnky

Ako prvé si zoberieme na pretras dámy, u ktorých je škála doplnkov o niečo širšia ako u pánov.

Kabelka

Neoddeliteľná súčasť dámskeho outfitu zohráva aj v Business Urban štýle významnú rolu. Kabelka do práce by vždy, ale naozaj vždy, mala byť neutrálna, kvalitná a nie príliš malá. Hoci nie všetci z vás nosia so sebou dokumentáciu, mini verzia tašky aj tak evokuje voľnočasové aktivity a večerné stretnutia. Dobrý dojem na klientov tiež neurobí lacná imitácia kože a už vôbec nie gumené čudo z výpredaja. Skutočne v tomto prípade stavte na drahší kúsok.

A keby vám rozpočet dovoľoval len jeden jediný, tak v odtieňoch od béžovej po hnedú. Hoci sa roky traduje, že čierna je neutrálna a hodí sa ku všetkému, nie je to celkom pravda. V kontexte s bledým outfitom by pôsobila tvrdo až rušivo. No „camelové“ odtiene sú neutrálne i mäkké zároveň. Nemusíme snáď pripomínať, že pri kabelkách je nutné vzdať sa vzorov či aplikácií a príveskov.

Topánky

Alfa a omega topánok je uzatvorený model. Benevolentnejšie je to pri výške podpätku. Nemusíte sa denne trápiť v ihličkách, hoci tie vyzerajú na nohe najkrajšie. Ak to v nich vydržíte, ideálne farebné prevedenie je čierna alebo „nude“, ktoré zladíte ku všetkému.

Povolené v rámci dress kódu sú však aj tenisky. Stále bude platiť kvalita na úkor kvantity a tiež heslo, že v jednoduchosti je krása. Pri teniskách je ideálnou voľbou biela kožená verzia. Nápisy či ozdoby nehrozia.

V rámci nízkych podpätkov sú tiež vhodnou voľbou poltopánky, či už na šnurovanie alebo bez neho. Ak ste o tom vôbec uvažovali, balerínky dostávajú obrovskú stopku.

Šatka

Keď sme hovorili, že ženy majú pri téme doplnky viac možností než muži, tak sme okrem iného mysleli aj na šatky. Tie dokážu hotové divy. Jednak ich môžete uviazať nespočetne rôznymi spôsobmi, ale dokážete nimi oživiť aj kabelku. To je snáď jediná ozdoba, ktorá by na vašej taške mohla eventuálne visieť, ak chcete dodržať Business Urban Style.

Spomíname najmä neutrálne farby, ale to preto, ak by ste si mohli vybrať do šatníka len jeden jediný kúsok. Doplnky ako také môžu pozdvihnúť outfit práve vďaka tomu, že mu ako celku pridajú farebný akcent. A aj šatka je na to ako stvorená. Pastelová ružová alebo žltá budú ako čerešničkou na torte.

Šperky a úprava zovňajšku

Detaily dokážu veľa. Tak ako napraviť, rovnako i pokaziť. Dajte si preto pozor, aby sa vám nestalo, že dodržíte všetko, ale zničíte to lacnou masívnou bižutériou. Alebo aj drahým zlatom, no v enormnom množstve. Jemné decentné šperky na vás tiež vyniknú najlepšie, ak ich nebude kaziť prehnaný mejkap, manikúra alebo účes. Budeme sa opakovať, ale skutočne je menej niekedy viac. A v tomto prípade, officového looku, to platí vlastne vždy.

OUTFIT:

 • šatka – Reserved 9,99 €
 • košeľa – Reserved 24,99 €
 • nohavice – Reserved 24,99 €
 • kabelka – Aldo 49 €
 • topánky – Aldo 79 €
 • náušnice – Reserved 9,90 €

Pánske doplnky

Silnejšie pohlavie by sa mohlo sťažovať, že nemá toho až toľko na výber. Ale buďte radi! Aspoň nemáte čo pokaziť. Tašky väčšina z vás nenosí, ale ak by aj, riaďte sa rovnakými radami, ako dostali dámy: kvalitný materiál a neutralita strihu i farby. V kurze sú teraz napríklad kožené ruksaky, ktoré môžete pokojne skombinovať aj s oblekom.

Topánky

Pri topánkach tiež neriešite podpätky, takže snáď spomeňme sezónnu záležitosť, ktorá je práve aktuálna, a tou je zimná obuv. Ak máte tendenciu brázdiť zaviatymi ulicami v niečom, čo sa podobá turistickej obuvi, ani len nežartujte, že si to ponecháte na nohách aj v kancelárii. Buď sa prezúvajte celoročne do klasických poltopánok, alebo si zadovážte elegantné pánske čižmy.

Kravata

Pre pánov, ktorí si napriek voľnosti dress kódu radi obliekajú sako alebo oblek, tu však máme cenné rady týkajúce sa kravaty či vreckovky. Keďže ani jedno nie je vo firemnom looku povinné, o to voľnejšiu máte ruku pri výbere. Ak máte chuť experimentovať, mixujte štýly a kravatu nahoďte práve vtedy, keď si obujete tenisky. Tie odľahčia biznisovú strohosť a celok bude pôsobiť mladistvo a sviežo.

Vreckovka

Pocket square alebo vreckovka rovnako nie je výsadou len uhladených oblekových outfitov. Viete ňou ozvláštniť i športové sako. Pozor však na materiál, ktorý určuje príležitosť. Čím serióznejšia alebo večerná udalosť, tým kvalitnejšiu a elegantnejšiu látku by ste mali zvoliť. Na denné nosenie do práce teda nepotrebujete hodváb, celkom postačí bavlnený kúsok, ktorý nemusíte ladiť s kravatou. A hlavne, ani sa obe nemusia stretnúť v jednom stylingu. Vyberajte si podľa nálady, no nezabúdajte na farebnú škálu a jednoduchosť vzorov, ak nepôjde o jednofarebný kúsok. V kontexte so zvyšným oblečením máte len dve možnosti – zladenie alebo naopak kontrast.

Hodinky

Kým vyššie spomenutá kravata a vreckovka nie sú až takými bežnými dennými doplnkami, o hodinkách a opasku sa to povedať nedá. Siaha po nich takmer každý muž a dovolíme si tvrdiť, že často. Vyhnite sa preto faux pas v podobe vyslovene športových kúskov. To však neplatí pre smart hodinky, ktoré nepatria len k aktívnemu životnému štýlu, ale sú aj súčasťou moderného outfitu. Takže smart hodinky majú v dress kóde Business Urban Style zelenú.

Opasok

U opaskov rozlišujte voľnočasové a biznisové varianty. Ten správny model by mal byť kožený a ideálne zladený s topánkami. No ak máte tenisky, vyberajte podľa zvyšku vášho looku, aby celok farebne ladil.

Na záver je nutné podotknúť, že aj u pánov záleží na celkovej úprave zovňajšku. Účesom sa zaraďte ku klasikom. Aj keby ste hneď boli v súkromí členom akéhokoľvek kultu – myslíme, najmä hudobného ako je reggae alebo hip-hop, vašich klientov to nezaujíma.

OUFTIT:

 • tričko – Reserved 12,99 €
 • džínsy – Reserved 35,99 €
 • sako – Reserved 89,99 €
 • taška na notebook – Reserved 29,99 €
 • čižmy – Zara 49 €