Ako na Business Urban Style s módnou blogerkou janatini

Ako sa „nastajlovať“ v súlade s dress kódom Business Urban Style a nestratiť pritom šmrnc?

Aby sme zodpovedali túto otázku, spojili sme sa so slovenskou módnou blogerkou, poradkyňou a stylistkou Janou Tomas (janatini), dvojnásobnou blogerkou roka v kategórii Fashion.

Takto pred rokom sme v pobočkách Tatra banky nadobro zrušili rovnošaty a prišli sme s naším vlastným dress kódom pod názvom Business Urban Style. Vďaka tomuto štýlu môžeš vyjadriť svoju osobnosť aj prostredníctvom oblečenia a nestratíš pritom svoju bankovú profesionalitu a dôveru klientovJanatini pre nás pripravila sériu článkov s outfitmi, s ktorými sa zmestíš do hraníc dress kódu a ešte aj zažiariš.

Business Urban Style: Čo to vlastne je?

Nevtieravá elegancia balansujúca na hrane formálneho i neformálneho oblečenia. Business Urban Style znie na prvé počutie jednoducho, no i pri tomto dress kóde existujú pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať. No nie je to nič ultra zložité, nebojte sa 🙂

Štýl obliekania, ktorý je populárny najmä vo väčších či menších korporáciách, je na polceste medzi uhladeným biznis lookom a ležérnosťou. Obľúbeným sa stal najmä pri práci v kancelárii, počas ktorej prípadne prichádzate do kontaktu s klientmi. Chcete pôsobiť vierohodne, no zároveň sa počas pracovnej doby necíť stiesnene ako v uniforme, však? Stačí sa držať základnej farebnej škály, zistiť, čo nám pristane, a doladiť to vhodnými doplnkami. Easy peasy.

Farebná paleta

Bez ohľadu na to, či ide o mužský, alebo ženský šatník, farebnosť Business Urban Style je daná a vychádza zo základnej škály neutrálnych farieb ako je čierna, sivá, modrá, béžová a biela. Pri výbere oblečenia v týchto tlmených farbách je vhodné staviť na kvalitu, čo sa týka materiálu a strihu. Jeden vhodne zvolený kúsok v pracovnom šatníku dokážete skombinovať s väčšinou vecí a vytvoríte tak nespočetné kombinácie (o tom bude jeden z nasledujúcich článkov).

A keďže tento dress kód stojí jednou nohou v biznise a druhou v pohodlnosti, povoľuje doplnkové farby, vďaka ktorým povýšite váš outfit z nudy na „woohoo”! Paletu rozšírte pastelovými odtieňmi hnedej či petrolejovej. Najmä v prípade dám jemný akcent do celku prinesie staroružová, ktorú môže zastupovať len detail či doplnok v celkovom outfite. Tu určite platí menej je viac, toto nie je „Barbie in the bank” party, ha.

Ak máte radi vzory, nemusíte sa ich vzdávať. Samozrejme, k biznis looku nie sú vhodné veľké či pestrofarebné potlače na štýl „havajskej dovolenky“, no jemné káro, nevtieravé pásiky a decentná bodka sú very okay.

Konkrétne kúsky

Základom dámskej garderóby, a to nie len v práci, sú sukňa či šaty. A hoci je Business Urban Style benevolentný, vyhnite sa vyzývavosti (tú si nechajte na #piatoček) a stavte na dĺžku aspoň po kolená. Pri vhodnom strihu, napríklad do áčka, budete pôsobiť decentne i žensky zároveň. Ako lady.

U pánov sa pracovný šatník nezaobíde bez dobre padnúcich nohavíc. Okrem ideálneho strihu sa zamerajte aj na nadčasový a kvalitný materiál. Príjemným prvkom na oživenie môžu byť napríklad puky, no detaily ako našívané bočné vrecká sú absolútny no-go.

Povolené sú aj džínsy, dámy nevynímajúc. Modely s aplikáciami či vyšúchané až deravé prevedenie si však odložte na prechádzky po meste. Do práce voľte zásadne iba klasiku v tmavom odtieni.

Páni môžu tiež nahradiť oblekové sako športovejšími typmi, prípadne ho vymeniť za sveter. V takom prípade sú ideálne véčkové výstrihy, pokojne aj na gombíky. A ak sa držíte verzie so sakom, pokojne si doň oblečte jednoduché tričko. Netreba to príliš kombinovať.

Doplnky a celková úprava

Na detailoch stojí svet – to ma naučil jeden múdry človek. Dokážu mnohé pozdvihnúť, no tiež naopak, pokaziť dobrý celok, preto ich nepodceňujte. Asi najvýznamnejším doplnkom outfitu sú topánky, ktoré by sa v prípade Business Urban Style mali držať zlatého pravidla – vždy uzatvorené, nikdy nie otvorené. Inak dress kód povoľuje dámam okrem podpätkov siahnuť aj po nízkych podrážkach, akými môžu byť napríklad i tenisky. Rovnako páni ich smú vymeniť za typické elegantné poltopánky. Vyberajte si však jednoduché, jednofarebné modely, ideálne v koženom či koženkovom prevedení. Dbajte však na jedno – tak ako na rande, i do práce musia byť topánky vždy čisté. Prvý dojem neurobíte dvakrát a je jedno, kde ste.

Doplnky v podobe šperkov sa taktiež riadia heslom menej je niekedy viac, a to hlavne pre vás, dámy. Zabudnite na výraznú až extravagantnú bižutériu a stavte jedine na decentné kúsky. Ak jej veľmi neholdujete, nevadí. Aj pekný make-up môže doviesť váš celkový business look k dokonalosti. Pri líčení či manikúre dbajte na jemné, ideálne pastelové odtiene a zbytočne neexperimentujte. Profesionálny dress kód zvládnete, ak sa budete držať jednoduchého pravidla – v jednoduchosti je krása.

Tak čo, máte v tom už viac jasno? 🙂

Dámsky outfit s nohavicami:

 • sako – Zara, 69,95 €
 • top – Zara, 29,95 €
 • nohavice – Reserved, 29,99 €
 • tenisky – Zara, 35,99 €
 • kabelka – Reserved, 34,99 €

Dámsky outfit so sukňou:

 • blúzka – Reserved, 29,99 €
 • sukňa – H&M, 29,99 €
 • topánky – ALDO, 70 €
 • kabelka – ALDO, 55 €

Pánsky outfit so svetrom:

 • košeľa – Reserved, 24,99 €
 • nohavice – Reserved, 34,99 €
 • pulóver – Zara, 29,99 €
 • tenisky – Zara, 35,99

Pánsky outfit so sakom:

 • sako – Reserved, 79,99 €
 • nohavice – Reserved, 39,99 €
 • košeľa – Reserved, 24,99 €
 • topánky – ALDO, 95 €