Kapsulový šatník do práce: Čo to je a ako si ho vytvoríte?

Maximálny minimalizmus. Aj tak by sme mohli nazvať kapsulový šatník do práce, vďaka ktorému z malého počtu kúskov oblečenia vytvoríte nespočetné množstvo kombinácií.

Tajomstvo úspechu je v tom, že sa skutočne všetko ku všetkému hodí. Ale ako to dosiahnuť?

Pojem „kapsulový šatník“ nie je žiadnou prevratnou novinkou, jeho počiatky siahajú do Londýna osemdesiatych rokov. Malá kolekcia oblečenia, ktoré je vzájomne kombinovateľné a nadčasové, sa ideálne hodí práve do officu, kde máte jasne zadefinovaný dress kód. V predchádzajúcom článku sme veľa hovorili o farebnosti, a aj tá vám pri skladaní vlastnej kapsule veľmi pomôže. Základná škála neutrálnych tónov ako je čierna, sivá, modrá, béžová a biela sa dá vzájomne bez problémov ladiť.

Vlastná kapsula krok po kroku

Aby sme len neteoretizovali, poďme do praxe. Ako si vlastne vytvoriť kapsulu, ktorá by odrážala jednak váš osobitý štýl, ale zároveň by korešpondovala s firemným dress kódom? Vďaka týmto piatim krokom to zvládne každý z vás.

  1. Všetky kúsky oblečenia, ktoré nosíte do práce, vytiahnite zo skrine a rozložte ich okolo seba tak, aby ste o každom mali prehľad. Sukne položte k sukniam, nohavice k nohaviciam a tak ďalej. Nezabúdajte ani na vrchné časti odevu, teda saká, blejzre či kabáty. Na kôpku pridajte, samozrejme, doplnky (ako napr. topánky) a v prípade dám i kabelky či šatky.
  2. Jednotlivé veci si vyskúšajte, aby ste vedeli, či vám stále sedia a či sa v nich cítite dobre. Boli by ste prekvapení, ale mnohí z nás niečo šanujú v skrini, no pritom to nemali vyše roka na sebe. Takéto kusy vytrieďte. Nemusíte ich rovno vyhadzovať, no kapsula má byť funkčná a praktická, nie je v nej priestor pre nostalgiu za štíhlejšími časmi či módnou vlnou minulého desaťročia.
  3. Teraz vyhodnoťte kvantitu. To by vám ako bankárom malo ísť dobre J. Ak máte príliš veľa nohavíc, ale málo zvrškov, je zrejmé, čo pribudne na váš nákupný zoznam. Keď hovoríme o kapsule na jedno ročné obdobie, mala by obsahovať približne 30 – 40 kusov oblečenia vrátane doplnkov. Spodná bielizeň sa neráta J.
  4. V ďalšom kroku zhodnoťte farebnosť – jednak by vám teraz malo byť jasné, k akým odtieňom inklinujete, a zároveň viete nájsť doterajšie medzery šatníka. Často sa stáva, že prevažuje len jedna farba. Ak ide o tmavú ako je čierna, modrá alebo sivá, výsledné kombinácie by vo vašom prípade mohli pôsobiť smutne a ponuro. Na shopping list si teda píšete ďalšiu položku, a to osviežiť šatník bledšími farbami, prípadne povolenými pastelmi.
  5. A ideme kombinovať. Aby sa nám jednoduchšie počítalo, zoberme si ako príklad jeden mesiac, ktorý má približne dvadsať pracovných dní. Ak chcete dosiahnuť, aby sa vaše outfity opakovali maximálne dvakrát do mesiaca, potrebujete teda desať variácií. Tie by ste dosiahli už pri dvoch kúskoch oblečenia pre spodnú časť tela v kombinácii s piatimi rôznymi vrchmi. Táto jednoduchá matematika ukazuje, že so siedmymi kúskami by ste dokázali fungovať celý mesiac. Ide však o extrém a minimalizmus v takom rozmere, ktorému vás nechceme vystaviť. Nepochybujeme, že toho máte v skrini viac 😊.

Týchto päť jednoduchých krokov vám má slúžiť ako všeobecný návod, ktorý sa dá aplikovať tak na ženský, ako aj mužský šatník. Ak si skutočne vyhradíte jeden deň na to, aby ste si skúsili kapsulu poctivo vytvoriť, zistíte o sebe veľa a mnohé aj získate. Napríklad vám bude jasný váš štýl. Tiež zistíte, kde má vaša skriňa slabé miesta. Ráno nebudete strácať toľko času výberom oblečenia. Upracete v šatníku a doslova v ňom vytvoríte miesto. Zameriate sa na kvalitu a nie kvantitu.

Predpokladáme, že takmer každý z vás (alebo minimálne ženská polovica, však áno?) po splnení tejto domácej úlohy pôjde nakupovať.
A tak, na záver, ešte niekoľko shoppingových rád:

  • Ak chcete upriamiť pozornosť na hornú časť tela, voľte v prípade blúzok či košieľ, svetríkov a sák bledšie tóny oproti spodnej polovici.
  • Hornú časť oblečte do tmavých farieb, ak chcete nechať vyniknúť štíhle nohy. Je to, krajšie povedané, pravidlo, keď máte problematické vrchné partie.
  • Experimentujte s materiálmi. Tá istá farba vynikne inak, keď je na ťažkej tkanine, ako keď je v tom istom odtieni na ľahkej látke typu satén či šifón.

A to už sme jemne načali tému, ktorou bude náš seriál pokračovať. Nabudúce sa pozrieme na to, ako sa vhodne obliecť podľa typu vašej postavy.

Shoppingové tipy pre ženy

Shoppingové tipy pre mužov