Jablko či hruška? Ideálny pracovný outfit podľa typu postavy

Gény neurčujú len to, akej farby máte oči či vlasy, ale tiež sa postarali o typ vašej postavy.

Ak sa rodičom nechcete teraz poďakovať, nám sa môžete! Ukážeme vám, čo s predispozíciou, ktorú ste dostali do vienka, robiť.

V rámci nášho seriálu, ako sa obliekať do práce, by ste už mali byť odborníkmi minimálne na svoj osobný, pardon, pracovný šatník. Zvládnutý máte štýl, farebnosť i kombinácie. Na dosiahnutie dokonalého celku už chýba veľmi málo. Čerešničkou na torte je spoznať svoj typ postavy a všetky doteraz povedané pravidlá prispôsobiť vlastným krivkám. Znie to síce žensky, ale páni – týka sa to aj vás! Už vidím, ako ste začali riešiť svoje kilá. No pozor, váha v tejto typológii nezohráva rolu. Môžete byť štíhli i naopak, mať niečo na sebe „nalepené“. Stále bude platiť, že niektoré proporcie chcete zvýrazniť a iné jemne zakryť.

Členení existuje niekoľko druhov, my si ukážeme štyri základné pre obe pohlavia. Veru, ani pánov o nič neukrátime. Poďme na to!

Ženská typológia

Jablko

Dámy s útlymi ramenami a širokým pásom, čo znamená nielen bruško, ale celkovo hrudník, majú postavu jablka. Pri obliekaní je potrebné zakryť stred tela alebo ho aspoň nezvýrazňovať. Takúto službu vám urobia neutrálne farby.

Tejto postave lichotia predĺžené strihy sák a voľné blúzky, pokojne prestrihnuté pod prsiami. Rovnaký efekt viete docieliť aj s primeraným výstrihom do véčka. Vo vrchnej časti tela sa vyvarujte šperkov či šatiek, ktoré by upriamovali pozornosť. Úplný zákaz majú vo vašom šatníku opasky, keďže by poukazovali na najkritickejšiu oblasť postavy.

Jablká mávajú zvyčajne pekné nohy, bola by škoda neukázať ich. Sú vašou najväčšou devízou. Dokážu predĺžiť celú postavu, ak ich ešte viac zvýrazníte podpätkami. Fanúšičky nohavíc, dajte pozor, aby ste si nekúpili sedemosminovú dĺžku, ktorá by spôsobila presne opačný efekt a celkovo vás skrátila. Zamerajte sa tiež na nižšie strihaný pás, ktorý nebude prechádzať najširším bodom vášho tela.

To, že máte bruško, ešte neznamená, že sa máte navliecť do vreca! Práveže príliš voľné strihy vás môžu ešte viac rozšíriť.

Hruška

Jeden z najľahšie rozoznateľných typov postáv je bezpochyby hruška, ktorá má väčšinu váhy tela v spodnej časti. Tieto ženy nemusia mať ani gram tuku navyše, no i tak budú mať útly vrch a zjavné boky. Často sa stáva, že si topy kupujú vo veľkosti XS, kým spodné oblečenie potrebujú M-ko. Je teda zjavné, že hore budeme pridávať a dole maskovať.

Skvelý efekt dosiahnete dvojdielnym outfitom, v ktorom je vrch svetlejší, prípadne s jemným vzorom. V prípade šiat ako jednodielneho celku vám rovnaký efekt poskytne opasok. Navyše, ak zvolíte padavý materiál alebo jemne sa rozširujúci strih, vykompenzujete pomer hornej a dolnej časti tela.

Nemusíte sa báť ani riasenia v oblasti dekoltu, bez ohľadu na to, či bude na šatách alebo tiež blúzke. Pridá vám správny objem a zároveň ho zjednotí s dolnou časťou. Experimentovať môžete aj s asymetriou výstrihu, samozrejme vhodného do práce. Kamarátiť sa budete aj so širokými rukávmi a výraznými goliermi. Skrátka so všetkým, čo upriami pozornosť na vrchnú polovicu.

Nohavice následne zvoľte v tmavších odtieňoch, strihovo rovné. Ak siahnete po sukni, mala by byť tesne nad kolená, vďaka čomu si predĺžite nielen nohy, ale aj celkovú siluetu.

Presýpacie hodiny

Ak ste majiteľkou tejto postavy, gratulujeme vám! Je považovaná za najženskejšiu a najsúmernejšiu. Tieto dámy majú prsia, boky a štíhly pás. A je pritom jedno, či nosia veľkosť oblečenia 36 alebo 42, pomer kriviek ostáva vždy.

V outfite presýpacích hodín sa sústreďte na hornú líniu a zvýraznenie pásu. Dosiahnete to aj farebnosťou. Výrazový prvok teda smerujte na top a spodok zvoľte tmavší pre optické zoštíhlenie.

V súkromí možno budete chcieť vyzerať ako Kardashianky, do práce vám ale rozhodne neodporúčame obtiahnuté oblečenie. Mohlo by na vás pôsobiť príliš vyzývavo a v office chcete dať do pozornosti niečo iné ako svoje telo. Elastické materiály dostali síce stopku, no taká puzdrová sukňa je celkom iná téma. Rozdiel je práve v pevnej látke. Z rovnakej vyberajte aj nohavice, pri ktorých siahnite po rovných strihoch. Perfektne vám budú sedieť tiež zavinovacie blúzky či šaty.

Naopak, hranaté oblečenie by schovalo vaše krásne tvary a pôsobili by ste ako vo vreci. Ak sa takýchto kúskov neviete vzdať, tak jedine s opaskami.

Chlapčenská postava

Tento typ často nájdete pomenovaný aj ako obdĺžnik a v princípe platí aj pre otočený trojuholník. Rozdiel medzi nimi je, že pri druhom menovanom sú dominantné širšie ramená. Zvyčajne tieto dámy mávajú vysokú a celoživotne štíhlu postavu. Nuž, nie je to fér! Ale aj chlapčenská postava má svoje negatíva. Prsia, pás i boky sú približne rovnaké, nič nedominuje, a preto sa oblečením snažíme dodať ženské krivky.

S farebnosťou si nemusíte lámať hlavu, štíhlosť znesie bledé i tmavé odtiene. Zamerajte sa skôr na strihy a materiály. Hranatým tvarom tela dodáte potrebnú oblosť mäkkými a nadýchanými tkaninami. Rovnaký efekt dosiahnete vrstvením oblečenia. Aspoň jeden kúsok v outfite by mal vytvoriť zdravý objem, ktorý vašej postave chýba. Vhodné sú pre vás áčkové sukne či šaty alebo nohavice so zvýšeným pásom, širšie či zvonové strihy.

Ak sú u vás ale ramená skutočne dominantné, pozor, aby ste si spomínaný objem nepridávali na nesprávnom mieste. Zamerajte sa na vyváženie pomeru hornej a dolnej časti tela. V praxi teda neupriamujte pozornosť na vrch. Tabu pre vás sú ramenné vypchávky, nadýchané rukávy, ale aj výrazné goliere.

Mužská typológia

Obdĺžnik

Dobrá správa, až 40 % mužov má tento typ postavy a okrem toho, že je u silného pohlavia najrozšírenejšia, je aj najsúmernejšia. Základným znakom sú plecia približne rovnako široké ako boky. Prioritou pri obliekaní je teda zvýraznenie ramien a hrudníka, prípadne podporenie pásu.

S farebnosťou ste to vyhrali. Nie je dôležité, či bude vrch svetlejší alebo tmavší, alebo či to bude naopak. Tieto dva celky však oddeľujte. Jednak farebne, aby ste neboli od hlavy po päty odetý tón v tóne. Ale vaším doplnkom číslo jeden by mal byť najmä opasok.

Typologicky si môžete tiež dovoliť vrstviť oblečenie a pridať tým svojej šľachovitej postave väčší objem. Okrem vrstiev šatstva rovnaký efekt dosiahnete aj mäkkými tkaninami pri výbere zvrškov, teda svetrov alebo sák.

Ovál

Približne štvrtina mužov má oválny typ postavy, pre ktorý je typické bruško a celkovo silnejší trup. Je to vlastne pánska verzia jablka. Pri skladaní ideálneho outfitu by mal byť prechod od vrchnej k spodnej časti čo najplynulejší, vyhýbajte sa farebným kontrastom medzi trupom a dolnou polovicou tela.

Nebojte sa napríklad vesty, ak ju farebne zladíte s nohavicami. Mohli by ste sa mylne domnievať, že si brucho ešte viac zvýrazníte. Zjednotené odtiene, ideálne tmavšie, však bruško opticky sploštia.

Ak pôjdete do klasiky v podobe nohavíc so sakom, košeľou či svetrom, vrch by mal byť tmavší. Rovnako ako u žien platí – vyberajte strihy dlhšie ako len po úroveň pása.

Veľa dokážu urobiť doplnky. Ak ste veľký chlap, malé veci by boli s vami vo veľkom kontraste, pôsobili by smiešne a ešte viac by upozorňovali na silnú postavu. Platí to napríklad o hodinkách, ale aj o kravatách.

Trojuholník

Mužský trojuholník je to isté, čo u žien hruška. Gro telesnej váhy je teda od pása nadol. Pánov zvyčajne trápi, že nemajú silné mužné ramená, ktoré však dobrými strihmi opticky veľmi jednoducho dosiahnete.

Zvýraznite hornú partiu vrstvením a potlačte pozornosť od pása nadol. Týmto môžete vyvážiť proporcie a celkový dojem. Svetlejšie farby a vzory voľte v hornej polovici, tmavšie zas v dolnej časti postavy.

Skôr ako svetre si vyberajte saká. Najmä tie, ktoré majú vypchávky na pleciach a sú z pevného, tvar držiaceho materiálu. Dokážu z vás urobiť Supermana. Nie v schopnostiach, ale minimálne s figúrou.

Otočený trojuholník

Možno ste sa taký narodili, možno je to len veľa času v posilňovni. Hoci je takáto telesná stavba príťažlivá, v stylingu s ňou treba tiež popracovať.

Keďže máte dominantné ramená, je pravdepodobné, že máte tiež silnejší krk, takže je nutné vrch zjemniť. Šírku pliec vykompenzujú zvislé línie ako vertikálne pásiky, jemný véčkový výstrih aj užšia kravata.

Nohaviciam moderného slim fit strihu by ste sa mali oblúkom vyhýbať. Vyzerali by ste vďaka nim ako Pepek námorník. Ak neobľubujete široké strihy, ktoré by vám vytvorili silnejšie nohy, experimentujte s materiálmi. Najmä s ich kontrastom medzi vrchnou a spodnou časťou. Dolná by, samozrejme, mala byť z hrubšej tkaniny.

Nech máte akýkoľvek typ postavy, nezabúdajte na to, že okrem stylingových rád platí stále aj jedna obyčajná, ľudská – v oblečení by ste sa mali cítiť pohodlne a sami sebou!